Na izmenjavo znanj v Anglijo

by | Sep 18, 2019 | Pennyhooks Farm

V začetku avgusta 2019 sva se z možem odpravila na izmenjavo znanj v Anglijo. V to sva vložila izjemno veliko fizičnega, čustvenega in psihičnega napora. Že sama odločitev za ta korak je bila zelo težka. Zelo naporna je bila tudi pot, saj sva potovala s kombijem in premostiti je bilo treba precej kilometrov preden sva prišla na farmo Pennyhooks v bližini Swindona. Tam sva se pridružila skupnosti, ki dela za dobrobit oseb z avtizmom – večinoma mladostnikov in odraslih. Srečanje je bilo srčno, prijetno, toplo. Okvirno smo se dogovorili o poteku dela in delavnicah, ki jih bova z možem izvajala.

Pot naju je vodila naprej v Cornwall, najbolj JZ del Anglije. Presunila naju je lepota obmorskih mest, zasidranih med visokimi klifi. Plima in oseka, ki se menjavata na vsakih 6 ur popolnoma opustošita pristanišča tako, da čolnički ostanejo zasidrani na suhem, na mokrem pesku pa se igrajo radoživi otroci in kužki. Ljudje živijo počasi, predano svojemu delu. So skromni, vljudni, prijazni. Prosim in hvala nikoli ne umanjkata. V kratkem se bova tukaj srečala s sodelavci dobrodelne organizacije CHAOS group (Community Helping All of Society) iz Trura, ki skrbijo za vsestransko opolnomočenje ranljiv skupin in jim omogočajo pridobivati veščine, ki so ključnega pomena za zaposlovanje …

Kar želim z vami deliti danes je zgodba ženske, ki me je presunila do kosti. Kot deklica sem želela biti igralka. Kasneje sem razmišljala o poklicu defektologinje. Ker se nič od obojega ni izšlo, sem postala filozofinja. Kasneje pa me je usoda vendarle našla. Postala sem dramska terapevtka in združila vse svoje strasti in talente v en poklic.

Morda sem zato jokala, ko sem sedela na kamnitem stolu Minack Theatra, ki ga je ustvarjala – načrtovala, gradila in financirala – izjemna ženska Rowena Cade. Teater je več desetletij klesala v skalo na klifu obale Portchurna na JZ Anglije. Sama je z obale na vrh klifa znosila nešteto kil peska za gradnjo ploščadi, stolov, klopi, ograj. V vsak posamezen kos je ročno izklesala umetelne vzorce iz keltske kulture. Od leta 1932, ko so tam zaigrali prvo predstavo, so v stole vklesane tudi letnice in naslovi vseh tam odigranih gledaliških predstav. Čarobno.

Preberite še

Intervju za MMC RTV ob svetovnem dnevu zavedanja o avtizmu

Intervju za MMC RTV ob svetovnem dnevu zavedanja o avtizmu

"Čustva mladih z avtizmom so kot vulkan, zato je treba poskrbeti zanje, preden eksplodirajo"Robert Mlakar: Pri svojih terapijah opazim največjo spremembo takrat, ko oseba s SAM začne povezovati čustva z notranjim odzivanjem telesa in se več ne ustraši odzivov lastnega...

Bronasti grb za enkratne dosežke

Bronasti grb za enkratne dosežke

Z velikim veseljem in s hvaležnostjo v srcu obveščamo vse naše člane in podpornike društva SNOP, da smo prejeli posebno občinsko priznanje BRONASTI GRB. Skupini občanov, ki nas je predlagala se iskreno zahvaljujemo in obljubljamo, da bomo svoje poslanstvo z ljubeznijo...

Imam vprašanje: Zakaj prazniki praznijo?

Imam vprašanje: Zakaj prazniki praznijo?

Med prazniki se na nas usuje kup močnih informacij iz matične družine, ki se jih podzavest še dobro spomni. Pojavijo se triggerji – sprožilci in obstaja nevarnost, da se sproži čustvena bomba.

Kdo ima šibko empatijo?

Kdo ima šibko empatijo?

Nevrotipični, ki posegamo drug v drugega verbalno, neverbalno, agresivno, pasivno agresivno, in še na tisoč drugih bolj ali manj izvirnih načinov, sebe imenujemo empatični. Osebe za avtizmom pa, ki iskreno pokažejo, kdo jim je všeč, pred tistimi pa, ki jim niso, se raje umaknejo, če le lahko, označimo s pomanjkanjem empatije. Ne samo, da nam manjka empatije, smo tudi veliki hinavci.