“Tihe urice” v supermarketih – bolj prijazne do oseb z MAS

by | Nov 23, 2019 | Ideje in pobude, Pennyhooks Farm

Nekaj dni pred odhodom iz Anglije, sem obiskala supermarket Morrisons v Swindonu, kjer imajo vsako soboto med 9.00 in 10.00 tako imenovano tiho uro za nakupovanje, namenjeno osebam z avtizmom. Pobuda je nastala s podporo National Autistic Society v Angliji, kjer veliko ljudi z avtizmom ali tistih, ki imajo otroke z MAS, doživlja nakupovanje kot stresni dogodek.

“V Veliki Britaniji ima približno 700.000 ljudi spektroavtistično motnjo. To pomeni, da vidijo, slišijo in občutijo svet drugače od drugih ljudi, pogosto na bolj intenziven način. Morrisons ‘Quieter Hour’ je korak v pravo smer za osebe z avtizmom, za katere je nakupovanje velik izziv,” Daniel Cadey, iz National Autistic Society.

Vsaka peta stranka trgovine Morrisons ima prijatelja ali družinskega člana z avtizmom.  Mnogim je bila ideja o tihi urici  všeč in tako so jo uvedli. Angela Grey iz Morrisons v Wokingu, je dejala: “V pobudi sem sodelovala, ker ima moj sin avtizem. Ugotavljamo, da nakupovanje v tem času pomeni za osebe z avtizmom povsem drugačno izkušnjo.”

Rožice za posebni dami na kmetiji Pennyhooks

Mimogrede sem v trgovini kupila še dva šopka, za dve posebni ženski na Pennyhooks farm Trust v Swindonu, kjer sva z Robertom preživela tri neverjetne mesece, polne ljubezni in medsebojnega spoštovanja. Lastnici kmetije Lydii Otter, ki je pred več desetletji kot prva v Angliji ponudila farm care za osebe z avtizmom sem izročila šopek mešanega cvetja, ki me spominja na njeno široko srce, ki zmore ljubiti vse in vsakogar. Vodji učnega centra na kmetiji Emmi Massefield pa ducat vrtnic, ki pričajo o njeni notranji in zunanji lepoti ter predanosti. Globok poklon tudi vsem ostalim, ki soustvarjajo to ljubeče okolje za odrasle z avtizmom. Hvala, da ste naju vzeli kot za svoje.

Kaj pa “tihe urice” v Sloveniji?

Vsako soboto od 9.00 do 10.00 v trgovinah Morrisons postavijo plakat, da kupcem sporočijo, da je mirna urica oziroma to naredijo na vhodu ustno.  Nadalje zatemnijo luči, izklopijo radio/glasbo, se izogibajo napovedim/reklamam/oglasom, zmanjšajo prevažanje z vozički, zmanjšajo zvok piskanja ob plačevanju izdelkov. Upamo, da se bodo pobudi kmalu pridružile tudi katere od slovenskih trgovin, kinodvorane, športni centri, pa še kdo.

(delno povzeto po: https://my.morrisons.com/blog/community/quieter-hour/; pričevanje o osebni izkušnji Vesne Mlakar v trgovini si lahko ogledate na Snopovi FB spletni strani v videu)

Preberite še

5 dobrih razlogov za izobraževanje v manjši skupini

5 dobrih razlogov za izobraževanje v manjši skupini

Spoznali boste ljudi, ki so že uspešno prehodili vsaj delček poti na katero se odpravljate. Ob napredku in dosežkih boste doživljali tudi pozitivna in prijetna čustva, kot so upanje, zmagoslavje, sreča, veselje, radost, mir…

Biti živ je čutiti življenje

Biti živ je čutiti življenje

V tem članku želim z vami podeliti osebno izkušnjo o tem, zakaj menim, da je dobro, da se izpopolnjujemo v ravnanju s svojimi čustvi in kakšne so prednosti življenja, ko se naučiš prepoznavati svoja čustva in jih uporabljati za to, da preverjaš kdo si in kaj hočeš.

Povezani na daljavo

Povezani na daljavo

Korona je tudi za naše društvo prinesla precej sprememb. Tudi sami smo se soočili s stisko kako izvajati aktivnosti v času ko so stiki omejeni. Kako navezati stik, ko ni pravega stika. Zato smo se že v prvem valu odločili, da večino aktivnosti premaknemo v virtualno okolje